צוואות, ירושות ואפוטרופסות

כל אדם המבקש להצהיר את בקשתו ורצונו כיצד יחולק כל רכושו וקניינו לאחר מותו נדרש על פי החוק לערוך צוואה.

“צוואה”, היא כל אמרה, אמירה, ציווי, בקשה ורצון אשר מבקש ומצפה אדם שיעשה למענו או בענייניו לאחר מותו, לנוכח העובדה שצוואה הינה מסמך משפטי מחייב עליה לעמוד בדרישות חוק הירושה, תשכ״ה 1965, המסמך בעל התוקף המשפטי מחייב את השארים ואת באי כוחו של המנוח. צוואה תקפה כל עוד נערכה באופן חוקי וללא רבב.

עו”ד עידית פוליבודה מציעה ללקוחותיה מגוון אפשרויות לעריכת צוואה העומדת בדרישות החוק המביעה באופן המרבי את רצון לקוחותיה:

מעבר על צוואה שנכתבו בכתב יד –  מסמך הכתוב כולו בכתב יד, עם תאריך וחתימה בכתב יד בו נאמר מה ייעשה ברכושו של האדם לאחר מותו, למרות הבעיתיות במסמך זה, היא מהווה צוואה לכל דבר ועניין. אך, מאחר וצוואה פשוטה מסוג זה לא עברה “עין” משפטית סביר להניח כי ימצאו בה טעויות ושגיאות שעלולות בבוא היום לעורר מחלוקות ואף להגיע לידי פסילה. עו”ד פוליבודה עוברת על הנסחים במטרה לתקן שגיאות או חוסר דיוקים משפטיים.

עו”ד פוליבודה מעניקה “צוואה בעדים” – ניסוח ועריכה של מסמך מסודר הכולל חתימה של עדים בלתי תלויים. מדובר על מסמך שמכניס את רצונותיו של האדם אך שומר על ניסוח נכון ועומד בדרישות והנחיות החוק.

במשרד ניתן גם לערוך צוואה מצולמת במעמד עו”ד פוליבודה, צוואה בה האדם מדבר בפני יקיריו ומפרט את רצונותיו, בד”כ זה מגובה גם במסמך ובהרבה מאוד התרגשות.

כל עוד האדם בחיים, יכול הוא לעשות בצוואה כרצונו. לשנות את נוסחה ואת חלוקת הרכוש בה, להוסיף עליה, לגרוע ממנה, ואף לבטלה לחלוטין. הנוסח המחייב הוא האחרון מבחינה כרונולוגית והיא בד”כ מבטלת את הנוסחים שקדמו לה.

צו קיום צוואה

בנסיבות בהן אדם נפטר והותיר אחריו צוואה, משרד עו”ד דין פוליבודה עידית, מייצג את משפחתו של המנוח בהגשת בקשה לקיום הצוואה כמו כן, מייצג המשרד, בהליך התנגדות לצוואה בנסיבות בהן עולה החשד כי הצוואה אשר הוגשה אינה צוואתו של המנוח

צו ירושה

בנסיבות בהן אדם נפטר ולא הותיר אחריו צוואה, עידית מגיש המשרד, בקשה לקבלת צו ירושה לצורך הסדרת העיזבון וחלוקתו.
מאחר ומדובר בנושאים רגישים של חיים ומוות, ממון ויחסי משפחה, עו”ד פוליבודה מטפלת בתיקים ברגישות ומסירות הן בשלב הכתיבה והניסוח של הצוואה והן בשלב הביצוע בפועל.

“ישנן שתי ירושות יציבות שאנו מעניקים לצאצאנו. האחת היא שורשים; השנייה היא כנפיים”   ~  הודינג קרטר ג’וניור

אפוטרופסות

אפוטרופסות הוא עקרון בו אדם או תאגיד ממונה כמקבל ההחלטות על גופו ו/או רכושו של אדם אחר, שנמצא לא כשיר לקבל החלטות לבדו ולדאוג לענייניו, המטרה היא להעניק לאדם כזה הגנה ושמירה על טובתו.

ישנן כמה רמות וחלופות לאפוטרופסות, קיימת מלאה וחלקית, כניסה מלאה “לנעליו” של אדם או מינוי רשמי של אדם אשר ישמש כמלווה ותומך בקבלת החלטות אך לא יקבלן במקומו.

המשרד מלווה את התחום הרגיש הזה ברגישות ומסירות רבה ועוסק בייצוג במספר רמות: ייצוג בבקשה למינוי אפוטרופוס על הגוף ו/או על הרכוש של אדם שאינו מסוגל לדאוג לעצמו ונזקק לעזרת הזולת בקבלת החלטות לרבות החלטות הנוגעות לגופו ו/או לרכושו. בנוסף, המשרד מייצג בני משפחה המתנגדים להכרזה על אדם כחסוי בהליך התנגדות בבקשה למנות אפוטרופוס לחסוי.

אדם הנמצא בתפקוד מלא יכול להיערך מבעוד מועד למצב עתידי שבו לא יוכל לקבל החלטות, זאת באמצעות מתן ייפוי כוח מתמשך לאדם קרוב שהוא סומך ובוטח בו ומהווה איש אמונו שיפעל לטובתו בכל רגע נתון

אמנם מחוקק מניח שאחד מבני המשפחה יקבל את ייפוי הכח המתמשך, אך אין הכרח וניתן למנות אדם למיופה כח גם אם אינו קרוב משפחה. החוק מעניק מספר מגבלות על קבלת תפקיד מיופה הכח, לא ניתן להעניקו לאנשים שלממנה יש קשר טיפולי עמם, תלות אישית, כלכלית או מקצועית למעט קרובי משפחה.

עוד קובע החוק כי אדם אחד אינו יכול לקבל  מינוי ליותר משלושה מיופיי כוח במידה ואין בינו לבין הממנה כל קשר אישי. כך נסתם הגולל על האפשרות של “עבודה כמיופה כח” כפי שקיים בתחום האפוטרופסות.

משרד המשפטים מינה מספר מוגבל של עו”ד ועו”ד פוליבודה בתוכם. היא עברה הכשרה ייחודית  המסמיכה אותה לטפל בהליך עריכת ייפוי כח מתמשך, להנחות את התהליך, לכתוב אותו ולהפקיד למשמורת אצל האפוטרופוס הכללי.

עו”ד פוליבודה מתרגשת להיות חלק משינוי תפיסתי ואנושי המעניק לאדם כל עוד הוא כשיר את האפשרות להחליט על גופו ורכושו ולקבוע בייפוי הכח העתידי הנחיות מקדימות ורצונות שיש לכבדם.

 

“מניסיוני בשדה הקרב למדתי, שלתוכניות אין ערך, אך לתכנון אין תחליף”

~ דווייט אייזנהאואר

התייעצו איתנו

03-7733323

אופקים 10 פתח תקווה 4932226

Copyright 2019 | Designed with love by Koobers

Copyright 2019 | Designed with love by Koobers

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support